İstanbul’da “LGBTİ+ Hafıza Mekânları: Neden İhtiyacımız Var?” atölyesi düzenlenecek

beraberce Derneği, 27 Şubat 2019, Çarşamba günü, Şişli Ortak Deneyim Atölyesi (ODA)’da “LGBTİ+ Hafıza Mekânları: Neden İhtiyacımız Var?” başlıklı bir deneyim paylaşım atölyesi gerçekleştirecek.

beraberce Derneği’nin yürüttüğü “beraberce Değişim Programı: Hafıza Mekânları” projesi kapsamında ABD’de bulunan Uluslararası Hafıza ve Vicdan Mekânları Koalisyonu’nda gönüllü çalışmalar yürüten Lara Özlen’in deneyim aktarımına odaklanacak atölye, beraberce Derneği’nden Berfin Azdal’ın moderatörlüğünde 16.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Atölyenin duyuru metni şöyle:

Bu atölyede LGBTİ+ hafıza mekânları üzerine düşünmeyi konuşmayı hedefliyoruz. LGBTİ+ dostu alanlar, mekânlar var. Bunlar LGBTİ+ komünite için önemli alanlar olmayı sürdürüyor. Peki, bunlar hafıza mekânı da olabilir mi? Hafıza mekânları nasıl oluşturuluyor? LGBTİ+ hafıza mekânları neyi hedefliyor? LGBTİ+ hareketin tarihi ve bunun hafıza mekânlarıyla ilişkisi üzerine beraber düşünmeyi ve konuşmayı hedeflediğimiz bu atölyeye hepinizi bekliyoruz.

Atölyeye başvurular şu linkten yapılıyor: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSecDNB38y0H0T_woiIOqo6oDcn4S5y1DjQI6QPoXByFI9TyHg/viewform?vc=0&c=0&w=1

Lara Özlen kimdir?

Lara Özlen, İstanbul Sabancı Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Bölümü’nü, lezbiyen-biseksüel kadınların sosyalleşme rutinlerine odaklanan teziyle bitirdi. Bu tezde fiziksel ortamların (bar ya da kafe) ve randevu uygulamalarının lez-bi kadınların dayanışma pratikleriyle ve kimlik inşasıyla olası ilişkileri üzerine odaklandı. Araştırma alanları arasında queer, cinsiyet ve hafıza çalışmaları bulunmaktadır. Hayatının bir noktasında tüm bu araştırma alanlarını bir araya getiren bir doktora tezi yazmak istemektedir. Halen LGBTİ + ve feminist çevreler içinde aktivizme devam etmekte ve freelance işlerle hayatını sürdürmeye çalışmaktadır.